İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) Uygulaması Başlıyor

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

16.03.2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan İnşaat Demiri İzleme Sistemi Genel Uygulama Tebliği ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren mükellefler tarafından kullanılmak üzere inşaat demirinin üretimi veya ithalatından inşaatta kullanım ve laboratuvar deneyleri dâhil geçen tüm aşamalarda takip edilmesine imkân verecek bir sistemin İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) kurulmasının uygun bulunduğu belirtilmiştir.

Kimler İDİS’e kayıt olmak zorunda?

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren üretici, ithalatçı, toptancı, bayi, tüccar, yapı müteahhidi, yapı denetim kuruluşları gibi sektörde faaliyet gösteren kişileri kapsamaktadır.

İDİS’e kayıt yaptırmak için son başvuru tarihi nedir?

İnşaat demiri üretenler, ithal edenler, ihraç edenler, toptancılar, bayiler, tüccarlar ve yapı müteahhitleri gibi sektör mükelleflerinin 01/01/2024 tarihinden önce İDİS’e geçmeleri zorunludur.

İDİS hangi ürünleri kapsamaktadır?

İDİS, Gümrük Tarife ve İstatistik pozisyonunda (GTIP) 7214.20 grubunda tanımlanan yuvarlak çubuk ürünleri kapsamaktadır.

İnşaat Demirlerinin, inşaat demiri bağlarının ve laboratuvar numunelerinin tamamının İDİS’e kayıt yapılması zorunlu mudur?

Üretilen, ihracatı ve ithalatı yapılan inşaat demirlerinin, inşaat demiri bağlarının ve laboratuvar numunelerinin tamamının İDİS’e kayıt yapılması zorunludur. İDİS’in uygulamaya geçmesinden sonra İDİS dışında inşaat demiri üretimi, ihracatı, ithalatı, alışı, satışı ve kullanımı yapılamayacaktır.

İDİS’in uygulamaya geçmesinden önce üretilen ve satışı gerçekleştirilmemiş işaretsiz/etiketsiz inşaat demirlerinin kullanımı ya da satışı için son tarih nedir?

Stoklarında işaret/etiket olmayan inşaat demiri bulunduranlar, üretici ve/veya ithalatçılar 01/01/2024 tarihinden itibaren, diğer mükellefler ise 31/01/2024 tarihinden sonra bu stokları satışa konu edemezler.

Mükellefler işaret/etiket talepleri için nasıl başvuruda bulunabilirler?

İDİS’e kayıtlı mükellefler işaret/etiket taleplerini İDİS üzerinden Darphaneye bildireceklerdir. Mükellefler taleplerinin onaylamasının ardından işaret/etiket bedelinin İDİS üzerinden ödemesini yaparak işaret/etiket taleplerini 15 gün içinde teslim alacaklardır.

Başvuru süreciyle ilgili bilgi almak, sorumluluklarınızı öğrenmek ve İDİS Sistem Kılavuzuna ulaşmak için linke tıklayın: https://www.idis.gov.tr/docs/guides/idis_sistem_kilavuzu.pdf

İDİS sistemine giriş yapmak için linke tıklayın: https://www.idis.gov.tr/

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.

Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

“İnşaat Demiri İzleme Sistemi (İDİS) Uygulaması Başlıyor” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.