Gıda Maddelerinde KDV Oranı Düşürüldü

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

13.02.2022 tarihinde yayımlanan 5189 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca gıda maddelerinde uygulanan KDV oranlarında aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.

  • Gıda maddelerinde KDV oranı %8’den %1’e düşürülmüştür.
  • Bazı ürünlerin perakende ve toptan safhadaki teslimlerinde uygulanmakta olan KDV oran farklılığına ilişkin düzenleme kaldırılmış ve toptan/perakende teslimler için öngörülen KDV oran farklılığına son verilmiştir.
  • Gıda maddelerine ilişkin KDV oranı %8’den %1’e düşürülmekle birlikte bu ürünlerden özel tüketim vergisine tabi olanların teslimlerinde KDV oranı %8 olarak uygulanmaya devam edecektir. (Örn. meyve suyu, sade gazoz, meyveli gazoz, kola vb.)

Not: Kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek yeme hizmeti sunan yerler, lokanta, paket teslim vb. sunulan yemek hizmetleri %8 oranında KDV’ye tabi olmaya devam edecektir.

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.

Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir