Vergiden İstisna Yemek ve Yol Ücretleri Değiştirildi

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

08.07.2022 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 5799 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile ücretlerde uygulanacak istisna tutarları değiştirilmiştir. Yapılan değişiklikler 01.07.2022 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. (Temmuz ayı ücretlerinin tamamına uygulanacaktır)

  • Vergiden istisna günlük yemek bedeli 34 TL ‘den 51 TL’ ye (KDV Dahil 55,08)
  • Vergiden istisna günlük ulaşım bedeli 17 TL’ den 25,50 TL’ye yükseltilmiştir.

Yemek bedeline ilişkin ödemenin yemek verme hizmeti sağlayan mükelleflere, ulaşım bedeline ilişkin ödemenin toplu taşıma kartı, bileti veya bu amaçla kullanılan ödeme araçlarının temini şeklinde yapılması şarttır. Bu amaçla İşçiye nakden ödenen ücretler vergilendirilecektir.

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.

Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir