Çalışana Ödenen Yemek Ücreti Vergiden ve SGK Priminden İstisna Tutuldu

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

09.11.2022 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede işverence çalışanlara verilen nakdi yemek ücretinin günlük 51 TL’ ye kadar olan kısmı vergiden istisna tutulmuştu. Bu değişikliği takiben 23.11.2022 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan 2022/20 sayılı genelge ile: Yine işverence çalışanlara verilen nakdi yemek ücretinin günlük 51,01 TL’ ye (Prime esas kazancın %23,65’i) kadar olan kısmı her türlü SGK priminden istisna tutuldu. İstisna uygulamasının yürürlük başlangıç tarihi 01.12.2022 olarak belirlenmiştir.

Özetle, daha önceden vergi ve SGK primi maliyeti oluşturmamak için yalnızca yemek kartı ve benzer yollarla çalışanlara yemek ücreti ödenebiliyordu. Bu kanuni değişiklikten sonra ise çalışanlara yemek yardımı/ücreti ödemesi nakden yapılsa dahi günlük 51 TL’ yi aşmayan ödemeler işverene artı bir maliyet oluşturmayacak.

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.
Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir