Çalışanlara Elektrik, Doğalgaz ve Diğer Isınma Gideri Ödemesi Vergiden ve SGK Priminden İstisna Tutuldu

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

03.11.2022 tarihinde yayımlanan Resmi Gazetede işverenlerce çalışanlara verilecek elektrik, doğalgaz ve ısınma giderlerine karşılık 1.000 TL’ ye kadar olan ödemeler vergiden ve SGK priminden istisna tutulmuştur. İstisna uygulamasının yürürlük başlangıç tarihi 03.11.2022, bitiş tarihi ise 30.06.2023 olarak belirlenmiştir.

İstisnadan faydalanmak için ödemelerin çalışanların mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması gerekmektedir. Yapılacak ayni ve nakdi ödemeler istisna kapsamındadır. Örneğin işveren ısınma giderine karşılık olarak kömür verebileceği gibi nakden de ödeme yapabilir. İstisna konusu elektrik, doğalgaz ve ısınma olduğu için işverenlerce yapılacak nakdi ödemelere karşılık olarak çalışanların giderlerini tevsik edici belge (fatura vb.) temin edilmesi faydalı olacaktır.

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.
Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir