KDV Oranları ve Bazı Vergi Oranları Değişti

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

07.07.2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla KDV oranları ve bazı vergi oranlarının değiştirildi.

  • Katma Değer Vergisi (KDV) oranları 8’den 10’a, 18’den 20’ye artırıldı. (Yürürlük tarihi 10.07.2023 Pazartesi günü)

Bu değişikliğe istinaden düzenlenmesi gereken faturalar göz önünde bulundurularak yürürlük tarihi başlamadan düzenlenmeli, fatura programları ve yazarkasalarda KDV oranı güncellemeleri yapılmalıdır.

  • Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete ürünlerinde KDV oranı %8’den %20’ye artırıldı.
  • Maktu harç tutarları (Sürücü belgesi hariç) %50 artırıldı.
  • Yurtdışından getirilen telefon kayıt harcı 6.091,30 TL’den %228 artışla 20.000,00 TL’ye artırıldı.
  • Banka ve Sigorta Muameleleri vergisi %50 artışla %15 oranına artırıldı.
  • Spor, at yarışı bahisleri ve diğer şans oyunlarından alınan vergi oranları %100 artırıldı.
Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.
Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir