Elektrikli Araçlarda ÖTV Matrahı Artırıldı

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

18.11.2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 7803 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli araçlardan alınan ÖTV’ye ilişkin bir düzenleme yapıldı.

Düzenleme ile ÖTV oranları aşağıdaki gibi oldu;

Motor gücü 160 kW’ı geçmeyenlerOran
– Özel tüketim vergisi matrahı 1.450.000 TL’yi (Önceden 1.250.000 TL) aşmayanlar%10
– Diğerleri%40
Motor gücü 160 kW’ı geçenler
– Özel tüketim vergisi matrahı 1.350.000 TL’yi (Değiştirilmedi) aşmayanlar%50
– Diğerleri%60
Yapılan değişikliğin elektrikli araçların düşük ÖTV ödeyerek satın alınmasına fırsat verebileceği görünüyor. Özellikle yerli otomobil TOGG’un 160 kW şartını sağlarken ÖTV matrahının neredeyse sınır tutarı olan 1.450.000 TL bandında olduğu düşünülürse yapılan değişikliğin yerli otomobile teşvik etmeyi amaçladığı söylenebilir.

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.
Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir