Trafik Cezalarında İndirimli Ödeme Vadesi Uzatıldı

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

31.01.2024 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde Ve Takibinde Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile daha önceden 15 gün olarak uygulanan indirimli ödeme süresi bir ay şeklinde değiştirildi.

31.01.2024 tarihinden sonra düzenlenen trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödendiği takdirde cezadan %25 oranında indirim uygulanacak.

Tebliğ Tarihi Nedir?

Trafik cezalarında tebliğ üç şekilde yapılır:

  • Elden tebliğ: Ceza tutanağının imza karşılığı elden teslim alınması. Tebliğ tarihi aynı gündür.
  • Posta yoluyla tebliğ: Ceza tutanağının posta yoluyla teslim alınması. Tebliğ tarihi postanın bırakıldığı (Zarfın üstünde yazan) gündür.
  • E-Tebligat yoluyla tebliğ: Ceza tutanağının İnternet Vergi Dairesi E-Tebligat yoluyla teslim alınması. Tebliğ tarihi E-Tebligatın gönderildiği günü takip eden beşinci gündür.

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.
Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir