GSS ve BAĞKUR Borcu Olanlar Sağlık Hizmetinden Faydalanabilecek

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Resmi Gazete’de yayımlanan 5089 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kamu hizmetlerinden indirimli veya ücretsiz yararlanmada muafiyet şartlarını düzenleyen 2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararının geçici 77. maddesinde yer alan 2021 tarihi 2022 ile değiştirildi. Böylece Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borcu olanlar 2022 yılı sonuna kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitelerindeki sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilecekler.

Bu kapsamdakiler özel hastaneler, vakıf üniversite hastaneleri ve eczanelerden ücret ödeyerek hizmet alabileceklerdir. Cumhurbaşkanlığı Kararı ile tanınan bu hak sadece 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları ve 60/g sigortalılarını kapsadığından; 2925 SSK tarım, Ek-5 Tarım ve Ek-6 sigortalıları ile isteğe bağlı sigortalılardan SGK’ya prim borcu olanlar ise borçlarını yapılandırmış olmaları, yapılandırma kapsamına girmeyen borçlarını ise düzenli ödemeleri şartıyla sağlık yardımı alabilecekler.

Sorumluluk reddi beyanı: İşbu yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan tüm bilgiler, veriler ve içerikler yalnızca bilgilendirme amacıyla paylaşılmaktadır. yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan bilgilere dayanarak gerçekleştirebileceğiniz eylemlerden ve bunların sonuçlarından Yücebaş Mali Müşavirlik’i sorumlu tutmamayı kabul etmiş sayılırsınız. Buna ilaveten Yücebaş Mali Müşavirlik, yucebasmusavirlik.com sitesinde yer alan herhangi bir bilgi veya içeriğin doğruluğunu, zararlı bileşen içermediğini garanti etmez. Bu bilgi ve içerikler üzerinde önceden bildirimde bulunmaksızın değişiklik yapabilir, güncelleme taahhüdü vermez.

Photo of author

Ömer Faruk YÜCEBAŞ

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir